O klimatizaci "lidsky"

15.10.2020

Klimatizace – je vybavení domácnosti stejně jako televize, kotel nebo lednice. Klimatizace v první řadě udržuje v domácnosti požadovanou teplotu v letním období = chladí, a navíc má možnost dalších moderních funkcí, které dříve obstarávali jiná zařízení: vytápění – tepelné čerpadlo, funkce ventilátoru, čistička vzduchu, odvlhčování vzduchu, přisávání čerstvého vzduchu z exteriéru, ovládání na dálku (přes chytrý telefon, kdekoli na světě).

123.jpg

Nejběžnější instalace je nástěnné jednotky v interiéru, která cirkuluje vzduch uvnitř místnosti, pro kterou je určena – nejedná se tedy o vzduchotechniku, která přivádí čerstvý vzduch z venkovního prostředí. Nejčastěji v bílé barvě (lesk nebo mat), ale většina výrobců nabízí i černou variantu.

Další moderní řešení je použití skryté vnitřní jednotky neboli kanálové jednotky, která je ukryta v prostoru podhledu (nebo ve skříni atp.) a vzduch je distribuován pomocí distribučního elementu (vyústky, mřížky atp.). V kancelářích je také často k vidění jednotka do kazetových stropů – kazetová jednotka. Lze použít v kombinaci se vzduchotechnickým systémem rozvodu vzduchu.

Naopak přiznané řešení v podobě designového sloupového typu, či v parapetním provedením, která vypadá jako radiátor.

                                  

Jednotlivé funkce detailněji:

  • Chlazení: asi nejčastěji používaná funkce, která vám z „domácího peklíčka“ v letním období vytvoří příjemně chladný prostor domácnosti, kde se dobře spí a celkově pomáhá, aby se Váš organizmus nepřehříval a odpočinul si. Dnešní moderní systémy jsou výkonné, mají malou spotřebu A+++ a jsou tiché, například noční režim s pouhými 15 dB (A) je srovnatelný s hlukem nočního života v lese. Díky globálnímu oteplování jsou průměrná léta teplejší a delší i v našem podnebném pásu, tento trend se stále zvyšuje. Použitím nových šetrných chladiv na základě předpisů EU a ČR nedochází k dalšímu výraznému zatěžování přírody a zvětšováním ozonové díry, jak tomu bylo v počátcích tohoto odvětví. Moderní systémy upravují teplotu automaticky, ale vždy dbejte na své zdraví a zbytečně nepodchlazujte. Doporučený rozdíl vnitřní a venkovní teploty vzduchu je max. 6 – 7 °C .
  • Vytápění: ne každý to ví, ale moderní klimatizace jsou tepelná čerpadla, takže pokud není potřeba chladit, máte možnost si zatopit pouhým stiskem tlačítka i mimo otopnou sezonu. Zvlášť ženy ocení, že klimatizace během chvilky promění mrazivá rána, nebo studené noci v domácí pohodu. Kvalitní systémy, pak můžete nechat řídit teplotu, tudíž se klimatizace v režimu vytápění spustí automaticky, pokud teplota klesne pod požadovanou teplotu. V tomto režimu ne vytápíte přímo elektrickou energií jako u elektrického přímotopu, ale elektrickou energií poháníte pouze systém, který díky fyzikálním principům přečerpává nízkopotencionální teplo obsažené ve venkovním vzduchu na teplo s vyšším potenciálem – s minimální energetickou zátěží A+++.
  • Ventilátor: (následující funkce fungují stejně i při režimu chlazení nebo topení) klimatizaci můžete také degradovat na obyčejný ventilátor, kdy nemusíte zapínat funkci chlazení/vytápění. Díky pohybu lamel horizontálních a vertikálních je možné se nechat ovívat vánkem, nebo silným větrem. Pokud máte moderní klimatizaci s čidlem pohybu můžete si vybrat, jestli vzduch proudí na Vás, nebo naopak se Vám bude vyhýbat. Dnešní klimatizace disponují i funkcí zdravého proudu vzduchu, který se označuje jako bezprůvanový provoz a je docílen efektivním nastavením otáček ventilátoru.
  • Čistička vzduchu: díky vestavěným filtrům a možnosti jejich upgradu Vám moderní klimatizace obstará i funkci čističky vzduchu (filtry: aktivní uhlí, antibakteriální, plísňový, fotokatalitický, 3M). Moderní klimatizace měří i zobrazuje kvalitu vzduchu a upozorní na případné nadlimitní hodnoty. Díky již zmíněné cirkulaci vzduchu se běžný prach usazuje na základním filtru, který je omyvatelný. Dále máte možnost použít i vysoké stupně filtrace, které eliminují škodlivé viry a alergeny. Samotný výměník pak obsahuje ionty stříbra, které zabíjejí 99,9 % bakterií. Moderní systémy mají i samočistící funkci, kdy se po stisknutí tlačítka zamrazí vnitřní výměník, díky extrémně nízké teplotě zahubí veškeré nežádoucí organizmy a není potřeba do tohoto režimu nijak zasahovat nebo používat další chemikálie, vše se automaticky odplaví potrubím pro odvod kondenzátu do kanalizace. Nejnovější technologie filtrů také umožňují obohacovat vzduch molekulami vitaminu C, který hydratuje pokožku a dodává tento vitamín tělu. Pokud by tyto funkce nebyli dostatečné je možné volit jednotky také s funkcí vysokoteplotní sterilizace, kdy je udržována teplota výměníku 56 °C po dobu 30 minut a dochází k úhynu veškerých nežádoucích bakterií. Celý proces udržení zdravého vzduchu, který dýcháte zajišťuje UV-C lampa, která sterilizuje cirkulační vzduch proudící přes jednotku.
  • Odvlhčovač: pokud máte problémy s vlhkostí vzduchu v pobytových místnostech moderní systém klimatizace nastavíte na požadovanou hodnotu a ten se automaticky stará o udržení ideální úrovně vlhkosti. Vodu takto získanou nemusíte nikam vylévat, je totiž systémem automaticky odplavena pomocí potrubí pro odvod kondenzátu.
  • Přívod čerstvého vzduchu: specifické systémy klimatizací, jako například kazetové, nebo kanálové mají možnost přivádět a upravovat čerstvý vzduch, aniž byste museli zapnout vzduchotechniku, nebo větrat oknem. (hlavně v případech, kdy je vysoká venkovní hlučnost, nebo prašnost, či pokud zrovna nejste doma a nechcete se vrátit do zatuchlého prostoru). Pro tuto funkci je specifický hlavně sádrokartonový podhled s dostatkem místa pro provedení vzduchotechnického potrubí, které je napojené na fasádu budovy. Pokud nemáte dostatečně vysoké stropy a neplánujete radikální stavební úpravy, není tento systém proveditelný.
  • Dálkové ovládání: standardně jsou u klimatizace dodávány bezdrátové ovladače, lze se setkat i s kabelovým ovladačem na zdi – dnešní moderní mají dotykové ovládání, vestavěná čidla, řízení spotřeby a jsou to vlastně „takové chytré tablety“. Technologie WiFi umožňuje řídit tyto systémy z mobilu, ovládání tak máte vždy po ruce a pod kontrolou v reálném času odkudkoliv na světě, nemusíte být ani doma. Pokrokové domácnosti ocení možnost připojení na Google Home (Google Assistant), takže ovládání klimatizace je pak možné pouhým hlasem – ocení hlavně ti, kteří mají plné ruce, nebo imobilní pacienti.