Problematika e-tržiště

01.06.2024, Haier klimatizace

V poslední době lze díky rozvoji e-tržišť a celosvětových e-shopů nakoupit klimatizace takzvaně levně. Chceme tedy upozornit na možné komplikace a situace, které tento nákup doprovází a varovat zájemce o takový nákup „levné“ klimatizace.

eshopú2.jpg

Desatero k nákupu klimatizace na internetu (e-tržiště):

1) Klimatizace lze zakoupit a provozovat v české republice legálně pouze v případě nákupu včetně instalace odbornou firmou.

2) Pokud není klimatizace z oficiální distribuce pro český a slovenský trh, nemá plnou záruku a podporu (návody a náhradní díly), nemůžeme totiž garantovat, že se jedná o stejné zařízení, jaké je v nabídce pro lokální trh.

3) Výrobci elektroniky nejsou povinni řešit globální servis a záruky (mezinárodní reklamace). Vždy se řeší podle místní legislativy v místě prodeje, ne nákupu.

4) Zařízení klimatizace si lze legálně koupit, ale montáž a zprovoznění musí provést dle legislativy odborná firma. Neodborná instalace může způsobit nefunkční zařízení, malý výkon a vysoký příkon. Špatně zvolená instalační firma může poškodit fasádu, neprovede odborně začištění a prostupy. 

5) V případě zahoření klimatizace, nebo obecně vzniku požáru na budově bude pojišťovna vyžadovat doložení odborné montáže klimatizace, jinak nebude plnit závazky.

6) Originální zařízení a díly, česká lokalizace je garantována pouze z oficiální české distribuce.

7) Certifikáty jsou vystavovány pouze k zařízením z oficiální české distribuce.

8) V případě provozování zařízení s větším množstvím chladiva, je povinnost provozovatele vést knihu chladiv. V opačném případě se vystavuje majitel hrozbě možné pokuty.

9) Autorizovaní servisní partneři nepřijmou zakázku pouze montáže, záruka na zařízení mimo oficiální distribuci v české republice není.

10) V případě problému na zařízení, poruše, nebo závadě, mimo oficiální distribuci a nákupem mimo oficiální síť, bude váš dodavatel žádat o vrácení zboží na vaše náklady. V případě oficiální instalace přijedou technici řešit problém k vám, o vše se postarají a náhradní díly jsou k dispozici většinou ihned.

 

Rozdíl ceny vzorové případy:

Oficiální vzorový příklad:

Haier Flexis 2,5 kW – 31.000,-Kč + montáž cca 10.000,-Kč včetně veškerého materiálu.

Celkem 41.000,-Kč PLNÁ PODPORA:

Plná záruka, CZ lokalizace, 3 roky na díly, 10 let na kompresor, dostupnost náhradních dílů minimálně 10 let od nákupu, reklamace na místě instalace zdarma, zprovoznění zdarma, technická podpora

 

Levný nákup z e-tržiště příklad (dejte si pozor na vedlejší náklady):

Haier Flexis 2,5 kW – 21.000,-Kč + montáž cca 10.000,-Kč včetně veškerého materiálu.

Celkem 31.000,-Kč ALE:

Záruka jen 2 roky, v případě problémů bude nutné provést demontáž zařízení (cca 3.000,-Kč) a celé ho zaslat na vlastní náklady dodavateli (cca 3.000,-Kč), pokud provede záruční reklamaci a zašle zařízení opět na vaši adresu (cca 3.000,-Kč) a bude nutná opět odborná montáž (cca 3.000Kč). Celkem tedy 12.000,-Kč za jednu reklamaci.Celkové náklady jsou 43.000,-Kč při prvním problému, není tedy žádný rozdíl, a to v případě, že se nebude závada opakovat.

Závada je nejčastěji na potrubí (chybně provedená instalace), a tudíž se neprojeví při testování samotného zařízení, které bude jako ve většině případech v pořádku. Při opakované reklamaci je pak cena již 55.000,-Kč. Při nákupu z oficiální CZ distribuce tyto vedlejší náklady nejsou.

 

Co napsat závěrem, rčení „Nejsem natolik bohatý abych kupoval levné věci“ se v tomto případě potvrzuje a mnohokrát jsme již řešili nešťastné klienty, kteří nakonec evidovali vyšší investici v porovnání s možným prvotním nákupem v rámci oficiální distribuce s profesionální montáží a zárukou. Nakonec uznají, že původní cena české distribuce byla výhodnější.

Doporučené firmy naleznete zde: https://www.haier-klimatizace.cz/partneri 

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše